Amadea Noemi Łakatosz

Amadea Noemi Łakatosz

ur. 1997 r., Poznań

Zajmuje się twórczością plastyczną, sztuką kabaretową, aktorstwem oraz fotografiką.

Jedna z pierwszych prac plastycznych Noemi została wyróżniona w konkursie Aquanetu, gdy miała zaledwie 4 lata. W ciągu następnych lat zdobywała kolejne nagrody w wielu konkursach plastycznych w całym kraju, m. in. 1 miejsce w konkursie pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania ”Dzień bez samochodu”.

Jest wielokrotną stypendystką konkursu dla uczniów romskich szczególnie uzdolnionych. Uhonorowana dyplomem uznania za twórczość plastyczną przez Wojewodę Wielkopolskiego – Andrzeja Nowakowskiego.

Namalowała 50 obrazów dla domu spokojnej starości na zamówienie Fundacji Kórnickiej. Jej prace plastyczne ukazały się w słowniku polsko-romskim wydanym przez Fundację ”Bahtałe Roma – Szczęśliwi Cyganie” oraz w tomikach wierszy ”Drzwi do wyobraźni” wydanych przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i ich Rodzicom.

Prace Noemi były wielokrotnie prezentowane podczas festiwali „Światowe Spotkaniań z Kulturą Romską” w Poznaniu organizowanych przez Fundację Bahtałe Roma, m.in w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, w Parku Wilsona w Poznaniu oraz w Auli Uniwersytetu im. A. Mickiewicza.

Wernisaż prac artystki został zorganizowany również przez poznańskie Stowarzyszenie STiSK.

Noemi prowadzi warsztaty animacyjne i teatralno – artystyczne dla dzieci. Zajmuje się artystycznym malowaniem twarzy podczas różnych eventów.

Jest aktorką 2 poznańskich teatrów: „Cudzysłów” i „Asz Teatr”.

Występuje w kabarecie „Nie do Pary”.